top of page
סטריפ-01.jpg

זה לא אני,
זה או סי די 

ילדים מספרים

כאן תוכלו לקרוא סיפורים שילדים עם או סי די משתפים!

סטריפ-01.jpg

נועם, בן 13​

הי, אני נועם ואני חי עם או סי די. אני אומר חי, כי האו סי די משפיע לי על  דרך החשיבה וזה לא רק מקשה. אני מרגיש כאילו יש אדם בתוך הראש שלי שאומר לי מה לעשות. הוא ממציא חוקים קשים שאני צריך לעמוד בהם וממציא טקסים מסוימים שאני צריך לעשות, כמו: לאסוף כל ניילון ברחוב כדי שצבי הים לא יאכלו אותו וימותו, לא לחשוב מחשבות רעות על מישהו אחר וכו'... אני לא בטוח מתי זה התחיל אבל אני זוכר שבכיתה ב' ילד אחד אמר לי דברים מאוד דומים למה שהקול בראש שלי אומר ואז התחלתי להיכנס לחרדות כל הזמן. היה לי קשה לעמוד בדרישות שלו. אני מרגיש שהאו סי די נתן לי דרך להסתכל על העולם בצורה מיוחדת. לכן אני לא חושב שזו מחלה אלא דרך מסוימת שבה המוח עובד.
האדם ש"חי" בתוך הראש שלי כאילו מונע ממני לעשות דברים שאני רוצה לטובת הנאתם של אחרים. מצד אחד אני רוצה לעשות את מה שהוא אומר כי אני רוצה להיות "האדם המושלם" מצד שני זה מאוד קשה. אפשר לצאת מזה ופסיכולוג מאוד עוזר.

ניקול, בת 13

יש לי או סי די מעל לשנה וזה מאוד מטריף אותי. קשה לי מאוד להתגבר על זה כי כל יום המחשבות העיקריות שיש לי הם הטקסים, כמו להיכנס ברגל ימין לכל מקום או לחזור על אותם דברים שאני אומרת וזה מטריף אותי, אבל נותנים לי תרופות שדי עוזרות. 

סטריפ-01.jpg

א', בת 14

טוב, אז סיפור האו-סי-די שלי מתחיל עוד מאז שהייתי קטנה, אני זוכרת את עצמי כשהייתי בגן חובה וההורים שלי הוציאו אותי באמצע היום בשביל לנסוע לפסיכולוגית.
את האמת, אני לא יודעת איך הוא התחיל אבל אני יודעת שלאחותי הגדולה היה או-סי-די קל שלאחר מספר טיפולים נפסק. בגלל שאחותי חוותה את זה, ההורים שלי הבינו שגם אני כלואה בבעיה הזאת. בהתחלה חזרתי על מדרגות כמה פעמים, הייתי הולכת צמוד לקירות ואם לרגע זזתי מהקיר הייתי הולכת הכל מההתחלה, הייתי דורכת רק על חלקים מסוימים ברצפה ועוד המון דברים כאלה אבל אז זה החמיר, התחלתי לברוח מאחותי הקטנה, הייתי בטוחה שהאוויר שלה מזוהם ושאסור לי להידבק בו, הייתי מחכה שהיא תלך לישון ורק אז הייתי רגועה להיות בחדר המשותף שלנו. עם השנים זה השתנה, היו עליות והיו מורדות ברמת האו-סי-די שלי אבל תמיד היה לי אותו, הפסקתי להתרחק מאחותי ובמקום זה התרחקתי ונגעלתי מאח שלי הקטן וגם זה עם השנים החמיר, בהתחלה סתם התרחקתי ממנו, אחר כך לא נגעתי בדברים שלו, לאחר מכן לא נגעתי בו, ובסוף לא נגעתי בשום דבר שהוא נגע בו שזה בערך כל הבית חוץ מהדברים שלי. לא הייתי יושבת על ספות, לא פותחת ארונות או מגירות, לא משחקת במשחקים המשותפים ולא נוגעת במחשב של הבית.
כל זה התלווה בטיקים, המון מיצמוצים, הרבה שטיפות ידיים והגעלות מחיידקים והמון מחשבות מלחיצות.
בחופש הגדול שלפני שנה זה היה התקופה הכי חשוכה בחיים שלי, לא הייתי יוצאת מהבית ובקושי מהמיטה , כל יום הייתי בוכה והדבר שהכי שימח אותי זה לצאת מהבית ולהיות עם חברים אבל המצב רוח שלי היה פשוט ברצפה. בסופו של דבר התקופה הזאת הסתכמה במחשבות אובדניות . שם הבנתי שהגעתי לנקודת השפל בחיי, לנקודה הכי נמוכה שלי.
במהלך השנים עברתי למרכז טיפול חדש בצפת, עברתי בו המון סוגי טיפולים ואז חשבתי לעצמי שבעצם זה לא בלתי אפשרי והחלטתי שאני הולכת על זה והפעם בגדול, עוד באותו היום ישבתי על הספה בבית, נגעתי ברהיטים והייתי במחשב המשותף, ולאחר שבועיים בערך מרגע ההחלטה גם חזרתי לגעת באח שלי, משהו שלא עשיתי בערך 5 שנים, והיום הקשר בנינו מעולה, אנחנו מבלים הרבה ביחד, צוחקים, ורואים טלוויזיה על הספה אחד ליד השני. זה היה החופש הכי טוב שהיה לי בחיים!
אז בעצם הסיפור שלי בא להגיד שהדבר שבאמת הצליח להוציא אותי מהבעיה האיומה הזאת זה המחשבה הקטנה של ״הכל בראש שלי״.​

ליאור

פעם ראשונה שאני שומע על השם הזה. אני תמיד קורא לזה: "התנועות שלי".
אם אני עושה משהו ביד ימין אני חייב לעשות גם בשמאל. לפעמים אני חייב לקפוץ מעל מדרגה מסוימת או קווים במדרכה. אם פספסתי, אני חוזר אחורה ועושה את הדרך שוב.
לאחרונה יש לי המון תנועות שאני חוזר עליהן בעיקר בבית ובבית הספר. זה גורם לי להרגיש שאני לא ילד רגיל. זה מעציב ומתסכל אותי מאוד. חשבתי שאוכל להפסיק את זה אבל אני לא מצליח.
אם אלך לטיפול אז ארגיש לא כמו כל הילדים ובגלל זה לא בא לי.

סטריפ-01.jpg

יהונתן, בן 11

הOCD שלי כולל כמה דברים כמו למשל: דאגות לגבי חיידקים והרבה שטיפות ידיים. הרבה פעמים אני צריך ללכת אחורה ולדרוך על מקום מסויים במדרכה כשאני שואף באף/ממצמץ/מסתכל על הסידן של הציפורן שלי, או לפעמים כשאני עושה שיעורי בית אני כל הזמן חייב לתקן איזשהי אות ש(לפי האו סי די) כתבתי גדול מדי או קטן מדי או כל דבר אחר. כשאני הולך לישון אני מרגיש שכמעט כל דבר שעולה לי בראש אני חייב להגיד לאמא שלי כי הוא חשוב, ובגלל זה הרבה יוצא שאני הולך לישון מאוחר מהרגיל. יש עוד דברים כמו להגיד בלב כן או לא אם אני רוצה להיות כמו הדבר הזה... בקיצור- מ י י א ש!!! יש פעמים שאני מצליח להתגבר!... אבל לא הרבה. לא מזמן גיליתי את המקום הראשון שאני שולט ב OCD יותר מאשר הוא שולט בי- הבית של סבא וסבתא. יש לי את האוסידי רק כמה חודשים ואני הולך לטיפולים ואפילו לוקח כדור שמגביר את רמת הסרוטונין.
אז זה באמת מאוד מאוד מאוד מייאש אבל לא התייאשתי. בעצם את רוב הדברים שאני עושה אני עושה בגלל פחד מעיוורון, ומאוד קשה לי להתגבר על זה. אבל לפעמים אני מתגבר ומקווה שגם אתם.
מקווה שגם אני וגם אתם נצליח להיפטר מהמפלצת המטונפת הזאת ולעשות דברים שאנחנו רוצים ולא ה-OCD...

בר, בן 12

יש לי או סי די עוד מאז שאני זוכר את עצמי. הקטע אצלי הוא שכל פעם שאני רואה את הציפורניים של אחותי או שאני קולט שהציפורניים שלי מול שלה אני הולך לקיים את הטקסים. אני גורם לעצמי להקיא בכוונה וזה מעצבן. זה ככה כבר מאז שאני זוכר את עצמי . לכן אני לא יודע למה זה קרה לי. אני משתדל לא להסתכל עליה. לפני שההורים שלי גילו שזה מאו סי די הם היו כועסים עלי ומענישים אותי וזה היה לי קשה. חשבתי שאני היחיד עד שגיליתי שזה די נפוץ וזה קרה רק לפני חודשיים. התחלתי אתמול להשתמש בתרופות ואני מדבר עם הפסיכולוגית. אני יודע שלא יקרה כלום אם אני לא אלך להקיא אבל אני לא שולט בזה אני מרגיש שאני חייב. מקווה שיעבור לי וגם לכם.

סטריפ-01.jpg

יעל

שלום לכולם. אני רוצה לספר קצת על מחלתי ועליי. הכל התחיל מבית הספר, הציקו לי, עשו עליי חרם, בקיצור התעללו בי . עד שהתחיל האו סי די... אני מנסה להשתלט עליו. אני לא אגיד שתמיד אני נותנת לו לשלוט בי, לפעמים אני מצליחה! אני לפעמים מרגישה שהאוסידי תופס לי הרבה מקום בראש. זה מאוד קשה לי להתמודד איתו אך לכל אלה שחולים ואומרים להם שזו מחלת נפש אז זאת ממש לא. אני יודעת שזה נראה מוזר מהצד, לחזור על אותה מדרכה או לשטוף ידיים. ואיך אני יודעת? אני בעצמי ראיתי כזה ילד וזה נראה מוזר אבל אין לי במה להתבייש, וכל הילדים שחולים בזה אין גם לכם במה להתבייש. זה בסדר גמור. תמיד תזכרו שיש אנשים עם סיפור הרבה יותר גדול משלכם ואין לכם במה להתבייש!

יובל, בת 15

שלום ,אני יובל בת 15 שסובלת כרגע מאו סי די. אני חושבת שהילדים שכתבו מאוד צודקים , אני עוד לא הצלחתי להיפטר מהמחלה הזו ואני כבר שנה איתה. תדעו שאו סי די זו מחלה שקשה מאוד להיפטר ממנה. בנוסף זה גם משפיע על מצבים חברתיים ומשפחתיים שאוהבים אותך גם ככה. עשיתי או סי די כדי שיהיה לי מזל והטקסים שהמצאתי רק הגבירו את הרעיון של האו סי די. עכשיו אני מבינה מהילדים הללו שאם רוצים אפשר להשתלט על זה . אני מציעה לכל מי שיש לו את זה שיתעלם, ככה זה יהיה לו הרבה יותר טוב.

סטריפ-01.jpg

גיל, בן 12

זה פשוט היה נמאס -כשהייתי חוזר אחורה כל פעם כשהייתי מגיע לסוף מעבר החציה ולא דורך במקום מסויים. הייתי חוזר אחורה כמה צעדים וממשיך בדרך-ככה כל יום. אחי הגדול סיפר לי על או סי די ככה הגעתי לאתר שלכם ואני מתחיל ללמוד על הנושא. אחלו לי בהצלחה אחים שלי למלחמה!

גלית, בת 11

OCD גרם לי לרחוץ ידיים בכל פעם שנגעתי במשהו שהרגשתי שהוא מלוכלך. בהתחלה חשבתי שזה גורם לי להיות נקייה, אבל אחר כך הבנתי שאני עושה את זה הרבה יותר פעמים משאר הילדים שאני מכירה.
האדם ש"חי" בתוך הראש שלי כאילו מונע ממני לעשות דברים שאני רוצה לטובת הנאתם של אחרים. מצד אחד אני רוצה לעשות את מה שהוא אומר כי אני רוצה להיות "האדם המושלם" מצד שני זה מאוד קשה. אפשר לצאת מזה ופסיכולוג מאוד עוזר.

סטריפ-01.jpg

סיון, בת 12

לי יש כל מיני סוגים של או סי די. לדוגמה קודם רשמתי "או סי גי" והייתי חייבת לתקן את זה! אני גם אוגרת דברים וחוזרת על מילים. אמא שלי עוזרת לי בכל מיני דברים כאלה. עד שראיתי את האתר הזה לא ידעתי כמה נפוץ האו סי די! כשראיתי שלאחד למאתיים יש או סי די חשבתי: "ואוו לא יכול להיות, אין סיכוי!". עכשיו אני אוהבת את האתר והנושא של או-סי-די מעניין אותי.

תומר, בן 17

כמובן שאני יודע יותר טוב מכולם ש-OCD זה מוזר. לי יש את זה. אבל זה לא תמיד קל. כלומר, זה קל עם הרופא או הפסיכולוג שלי, שמבינים שזה לא אני ועוזרים לי להבין את זה בעצמי. אבל כאשר אני לבד ו-OCD מתפרץ כמו רוח סערה ואני עושה את הטקסים הקבועים שלי ואותן מחשבות חוזרות להטריד אותי, לפעמים אני כבר לא בטוח מה אמיתי ומה לא. אני לא משוגע, אבל OCD שיגע אותי כל הזמן עד שהצלחתי להשתלט עליו.

סטריפ-01.jpg

מתן, בן 16

הייתי שונא את עצמי בגלל ה-OCD. במשך שנים אמרתי לעצמי שאני טיפש בגלל הטקסים הדתיים שהייתי עושה, למרות שידעתי שאלוקים לא רוצה שארגיש רע או שאעשה OCD. כל זה נגמר רק אחרי שהבנתי ש-OCD זו מחלה וזה לא אני אשם בזה. התחלתי להרגיש טוב יותר ויותר עם עצמי ככל שהצלחתי להתגבר על המחלה.

אורית, בת 5

לא אהבתי את זה שאני חייבת לגעת באוזן שלי כדי שאמא לא תהיה חולה. אבל הייתי מוכרחה לעשות את זה, כי אני אוהבת אותה. היא אמא שלי.

סטריפ-01.jpg

אלי, בן 12

אמא שלי מסודרת מאוד. גם אני כמוה. אבל לסדר את הבגדים שלי שוב ושוב במשך שעות - זה OCD, זה לא סתם להיות מסודר.

רותם, בן 13

תמיד חשבתי שאני המשוגע היחיד עד שהבנתי לכמה ילדים יש OCD ושזו פשוט מחלה. המטפל שלי מתייחס אלי כמו אל אדם רגיל, לא כמו אל איזה מטורף. לקח לי זמן, אבל בסוף סיפרתי לו על הכל, אפילו את הפרטים הכי מביכים. עכשיו, אחרי חמש שנים של טיפול אני אומר וואו, איזו הקלה!

סטריפ-01.jpg

שירי, בת 14

אתם יודעים מתי הבנתי בפעם הראשונה שיהיה בסדר? כשהרופא שלי שאל אם אני רוצה לתת ל-OCD שלי שם מצחיק או סתם לקרוא לו OCD. רק השאלה עצמה גרמה לי לחייך מבפנים :). אף אחד לא דיבר איתי לפני כן על OCD כאילו שהייתי בן-אדם רגיל. עכשיו כולם כבר מדברים על זה חופשי, אפילו החברים שלי.

כל הזכויות שמורות לליסה אסולין. 2021 ©

bottom of page